E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

resonn-éier-en
Stammformen resonn-éier-enresonn-éier-tresonn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresonn-éier-en
duresonn-éier-s
hien/si,hatt/etresonn-éier-t
mirresonn-éier-en
dirresonn-éier-t
siresonn-éier-en
Passé composé
echhuresonn-éier-t
duhuesresonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetresonn-éier-t
mirhuresonn-éier-t
dirhuttresonn-éier-t
sihuresonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatresonn-éier-t
duhasresonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatresonn-éier-t
mirhateresonn-éier-t
dirhatresonn-éier-t
sihateresonn-éier-t
Futur I
echwäert resonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresonn-éier-en
dugéifsresonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifresonn-éier-en
mirgéiferesonn-éier-en
dirgéiftresonn-éier-en
sigéiferesonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättresonn-éier-t
duhässresonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättresonn-éier-t
mirhätteresonn-éier-t
dirhättresonn-éier-t
sihätteresonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresonn-éier!
Plurielresonn-éier-t!
resonn-éier-t
resonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles