E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

resorbéieren absorbieren (D)résorber (F)
Stammformen resorbéierenresorbéiertresorbéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresorbéieren
duresorbéiers
hien/si,hatt/etresorbéiert
mirresorbéieren
dirresorbéiert
siresorbéieren
Passé composé
echhuresorbéiert
duhuesresorbéiert
hien/si,hatt/ethuetresorbéiert
mirhuresorbéiert
dirhuttresorbéiert
sihuresorbéiert
Plus-que-parfait
echhatresorbéiert
duhasresorbéiert
hien/si,hatt/ethatresorbéiert
mirhateresorbéiert
dirhatresorbéiert
sihateresorbéiert
Futur I
echwäert resorbéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resorbéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresorbéieren
dugéifsresorbéieren
hien/si,hatt/etgéifresorbéieren
mirgéiferesorbéieren
dirgéiftresorbéieren
sigéiferesorbéieren
Conditionnel Passé composé
echhättresorbéiert
duhässresorbéiert
hien/si,hatt/ethättresorbéiert
mirhätteresorbéiert
dirhättresorbéiert
sihätteresorbéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresorbéier!
Plurielresorbéiert!
resorbéiert
resorbéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles