E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

resorb-éier-en absorbieren (D)résorber (F)
Stammformen resorb-éier-enresorb-éier-tresorb-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresorb-éier-en
duresorb-éier-s
hien/si,hatt/etresorb-éier-t
mirresorb-éier-en
dirresorb-éier-t
siresorb-éier-en
Passé composé
echhuresorb-éier-t
duhuesresorb-éier-t
hien/si,hatt/ethuetresorb-éier-t
mirhuresorb-éier-t
dirhuttresorb-éier-t
sihuresorb-éier-t
Plus-que-parfait
echhatresorb-éier-t
duhasresorb-éier-t
hien/si,hatt/ethatresorb-éier-t
mirhateresorb-éier-t
dirhatresorb-éier-t
sihateresorb-éier-t
Futur I
echwäert resorb-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resorb-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresorb-éier-en
dugéifsresorb-éier-en
hien/si,hatt/etgéifresorb-éier-en
mirgéiferesorb-éier-en
dirgéiftresorb-éier-en
sigéiferesorb-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättresorb-éier-t
duhässresorb-éier-t
hien/si,hatt/ethättresorb-éier-t
mirhätteresorb-éier-t
dirhättresorb-éier-t
sihätteresorb-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresorb-éier!
Plurielresorb-éier-t!
resorb-éier-t
resorb-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles