E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

affichéieren aushängen, bekannt machen (D)afficher (F)
Stammformen affichéierenaffichéiertaffichéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaffichéieren
duaffichéiers
hien/si,hatt/etaffichéiert
miraffichéieren
diraffichéiert
siaffichéieren
Passé composé
echhunnaffichéiert
duhuesaffichéiert
hien/si,hatt/ethuetaffichéiert
mirhunnaffichéiert
dirhuttaffichéiert
sihunnaffichéiert
Plus-que-parfait
echhataffichéiert
duhasaffichéiert
hien/si,hatt/ethataffichéiert
mirhatenaffichéiert
dirhataffichéiert
sihatenaffichéiert
Futur I
echwäert affichéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affichéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaffichéieren
dugéifsaffichéieren
hien/si,hatt/etgéifaffichéieren
mirgéifenaffichéieren
dirgéiftaffichéieren
sigéifenaffichéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaffichéiert
duhässaffichéiert
hien/si,hatt/ethättaffichéiert
mirhättenaffichéiert
dirhättaffichéiert
sihättenaffichéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraffichéier!
Plurielaffichéiert!
affichéiert
affichéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles