E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

affich-éier-en aushängen, bekannt machen (D)afficher (F)
Stammformen affich-éier-enaffich-éier-taffich-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaffich-éier-en
duaffich-éier-s
hien/si,hatt/etaffich-éier-t
miraffich-éier-en
diraffich-éier-t
siaffich-éier-en
Passé composé
echhunnaffich-éier-t
duhuesaffich-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaffich-éier-t
mirhunnaffich-éier-t
dirhuttaffich-éier-t
sihunnaffich-éier-t
Plus-que-parfait
echhataffich-éier-t
duhasaffich-éier-t
hien/si,hatt/ethataffich-éier-t
mirhatenaffich-éier-t
dirhataffich-éier-t
sihatenaffich-éier-t
Futur I
echwäert affich-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affich-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaffich-éier-en
dugéifsaffich-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaffich-éier-en
mirgéifenaffich-éier-en
dirgéiftaffich-éier-en
sigéifenaffich-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaffich-éier-t
duhässaffich-éier-t
hien/si,hatt/ethättaffich-éier-t
mirhättenaffich-éier-t
dirhättaffich-éier-t
sihättenaffich-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraffich-éier!
Plurielaffich-éier-t!
affich-éier-t
affich-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles