E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brėll-en brüllen, weinen (D)hurler, pleurer (F)to bawl/cry (E)
Stammformen brėll-enbrėll-tge-brėll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrėll-en
dubrėll-s
hien/si,hatt/etbrėll-t
mirbrėll-en
dirbrėll-t
sibrėll-en
Passé composé
echhuge-brėll-t
duhuesge-brėll-t
hien/si,hatt/ethuetge-brėll-t
mirhuge-brėll-t
dirhuttge-brėll-t
sihuge-brėll-t
Plus-que-parfait
echhatge-brėll-t
duhasge-brėll-t
hien/si,hatt/ethatge-brėll-t
mirhatege-brėll-t
dirhatge-brėll-t
sihatege-brėll-t
Futur I
echwäert brėll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-brėll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrėll-en
dugéifsbrėll-en
hien/si,hatt/etgéifbrėll-en
mirgéifebrėll-en
dirgéiftbrėll-en
sigéifebrėll-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-brėll-t
duhässge-brėll-t
hien/si,hatt/ethättge-brėll-t
mirhättege-brėll-t
dirhättge-brėll-t
sihättege-brėll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrėll!
Plurielbrėll-t!
ge-brėll-t
brėll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ubrėll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles