E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

restaur-éier-en restaurieren (D)restaurer (F)
Stammformen restaur-éier-enrestaur-éier-trestaur-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrestaur-éier-en
durestaur-éier-s
hien/si,hatt/etrestaur-éier-t
mirrestaur-éier-en
dirrestaur-éier-t
sirestaur-éier-en
Passé composé
echhurestaur-éier-t
duhuesrestaur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrestaur-éier-t
mirhurestaur-éier-t
dirhuttrestaur-éier-t
sihurestaur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrestaur-éier-t
duhasrestaur-éier-t
hien/si,hatt/ethatrestaur-éier-t
mirhaterestaur-éier-t
dirhatrestaur-éier-t
sihaterestaur-éier-t
Futur I
echwäert restaur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert restaur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrestaur-éier-en
dugéifsrestaur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrestaur-éier-en
mirgéiferestaur-éier-en
dirgéiftrestaur-éier-en
sigéiferestaur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrestaur-éier-t
duhässrestaur-éier-t
hien/si,hatt/ethättrestaur-éier-t
mirhätterestaur-éier-t
dirhättrestaur-éier-t
sihätterestaur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrestaur-éier!
Plurielrestaur-éier-t!
restaur-éier-t
restaur-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles