E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

result-éier-en resultieren (D)résulter (F)
Stammformen result-éier-enresult-éier-tresult-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresult-éier-en
duresult-éier-s
hien/si,hatt/etresult-éier-t
mirresult-éier-en
dirresult-éier-t
siresult-éier-en
Passé composé
echhuresult-éier-t
duhuesresult-éier-t
hien/si,hatt/ethuetresult-éier-t
mirhuresult-éier-t
dirhuttresult-éier-t
sihuresult-éier-t
Plus-que-parfait
echhatresult-éier-t
duhasresult-éier-t
hien/si,hatt/ethatresult-éier-t
mirhateresult-éier-t
dirhatresult-éier-t
sihateresult-éier-t
Futur I
echwäert result-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert result-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresult-éier-en
dugéifsresult-éier-en
hien/si,hatt/etgéifresult-éier-en
mirgéiferesult-éier-en
dirgéiftresult-éier-en
sigéiferesult-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättresult-éier-t
duhässresult-éier-t
hien/si,hatt/ethättresult-éier-t
mirhätteresult-éier-t
dirhättresult-éier-t
sihätteresult-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresult-éier!
Plurielresult-éier-t!
result-éier-t
result-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles