E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausrėtsch-en herausrutschen (D)échapper (F)
Stammformen erausrėtsch-enrėtsch-t erauserausge-rėtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten rutschen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėtsch-en eraus
durėtsch-s eraus
hien/si,hatt/etrėtsch-t eraus
mirrėtsch-en eraus
dirrėtsch-t eraus
sirėtsch-en eraus
Passé composé
echsinnerausge-rėtsch-t
dubasserausge-rėtsch-t
hien/si,hatt/etasserausge-rėtsch-t
mirsinnerausge-rėtsch-t
dirsidderausge-rėtsch-t
sisinnerausge-rėtsch-t
Plus-que-parfait
echwarerausge-rėtsch-t
duwaarserausge-rėtsch-t
hien/si,hatt/etwarerausge-rėtsch-t
mirwarenerausge-rėtsch-t
dirwaarterausge-rėtsch-t
siwarenerausge-rėtsch-t
Futur I
echwäert erausrėtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-rėtsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausrėtsch-en
dugéifserausrėtsch-en
hien/si,hatt/etgéiferausrėtsch-en
mirgéifenerausrėtsch-en
dirgéifterausrėtsch-en
sigéifenerausrėtsch-en
Conditionnel Passé composé
echwiererausge-rėtsch-t
duwierserausge-rėtsch-t
hien/si,hatt/etwiererausge-rėtsch-t
mirwierenerausge-rėtsch-t
dirwierterausge-rėtsch-t
siwierenerausge-rėtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėtsch eraus!
Plurielrėtsch-t eraus!
erausge-rėtsch-t
erausrėtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėtsch-enewechrėtsch-ennorėtsch-enofrėtsch-enrėtsch-enverrėtsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles