E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechrėtsch-en wegrutschen (D)déraper (F)
Stammformen ewechrėtsch-enrėtsch-t ewechewechge-rėtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten rutschen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėtsch-en ewech
durėtsch-s ewech
hien/si,hatt/etrėtsch-t ewech
mirrėtsch-en ewech
dirrėtsch-t ewech
sirėtsch-en ewech
Passé composé
echsinnewechge-rėtsch-t
dubassewechge-rėtsch-t
hien/si,hatt/etassewechge-rėtsch-t
mirsinnewechge-rėtsch-t
dirsiddewechge-rėtsch-t
sisinnewechge-rėtsch-t
Plus-que-parfait
echwarewechge-rėtsch-t
duwaarsewechge-rėtsch-t
hien/si,hatt/etwarewechge-rėtsch-t
mirwarenewechge-rėtsch-t
dirwaartewechge-rėtsch-t
siwarenewechge-rėtsch-t
Futur I
echwäert ewechrėtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-rėtsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechrėtsch-en
dugéifsewechrėtsch-en
hien/si,hatt/etgéifewechrėtsch-en
mirgéifenewechrėtsch-en
dirgéiftewechrėtsch-en
sigéifenewechrėtsch-en
Conditionnel Passé composé
echwierewechge-rėtsch-t
duwiersewechge-rėtsch-t
hien/si,hatt/etwierewechge-rėtsch-t
mirwierenewechge-rėtsch-t
dirwiertewechge-rėtsch-t
siwierenewechge-rėtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėtsch ewech!
Plurielrėtsch-t ewech!
ewechge-rėtsch-t
ewechrėtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėtsch-enerausrėtsch-ennorėtsch-enofrėtsch-enrėtsch-enverrėtsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles