E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reuss-éier-en bestehen, schaffen (D)réussir (F)
Stammformen reuss-éier-enreuss-éier-treuss-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreuss-éier-en
dureuss-éier-s
hien/si,hatt/etreuss-éier-t
mirreuss-éier-en
dirreuss-éier-t
sireuss-éier-en
Passé composé
echhureuss-éier-t
duhuesreuss-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreuss-éier-t
mirhureuss-éier-t
dirhuttreuss-éier-t
sihureuss-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreuss-éier-t
duhasreuss-éier-t
hien/si,hatt/ethatreuss-éier-t
mirhatereuss-éier-t
dirhatreuss-éier-t
sihatereuss-éier-t
Futur I
echwäert reuss-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reuss-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreuss-éier-en
dugéifsreuss-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreuss-éier-en
mirgéifereuss-éier-en
dirgéiftreuss-éier-en
sigéifereuss-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreuss-éier-t
duhässreuss-éier-t
hien/si,hatt/ethättreuss-éier-t
mirhättereuss-éier-t
dirhättreuss-éier-t
sihättereuss-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreuss-éier!
Plurielreuss-éier-t!
reuss-éier-t
reuss-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles