E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

revendiqu-éier-en revendiquer (F)
Stammformen revendiqu-éier-enrevendiqu-éier-trevendiqu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevendiqu-éier-en
durevendiqu-éier-s
hien/si,hatt/etrevendiqu-éier-t
mirrevendiqu-éier-en
dirrevendiqu-éier-t
sirevendiqu-éier-en
Passé composé
echhurevendiqu-éier-t
duhuesrevendiqu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrevendiqu-éier-t
mirhurevendiqu-éier-t
dirhuttrevendiqu-éier-t
sihurevendiqu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrevendiqu-éier-t
duhasrevendiqu-éier-t
hien/si,hatt/ethatrevendiqu-éier-t
mirhaterevendiqu-éier-t
dirhatrevendiqu-éier-t
sihaterevendiqu-éier-t
Futur I
echwäert revendiqu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revendiqu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevendiqu-éier-en
dugéifsrevendiqu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrevendiqu-éier-en
mirgéiferevendiqu-éier-en
dirgéiftrevendiqu-éier-en
sigéiferevendiqu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrevendiqu-éier-t
duhässrevendiqu-éier-t
hien/si,hatt/ethättrevendiqu-éier-t
mirhätterevendiqu-éier-t
dirhättrevendiqu-éier-t
sihätterevendiqu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevendiqu-éier!
Plurielrevendiqu-éier-t!
revendiqu-éier-t
revendiqu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles