E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

revid-éier-en revidieren (D)réviser (F)
Stammformen revid-éier-enrevid-éier-trevid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevid-éier-en
durevid-éier-s
hien/si,hatt/etrevid-éier-t
mirrevid-éier-en
dirrevid-éier-t
sirevid-éier-en
Passé composé
echhurevid-éier-t
duhuesrevid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrevid-éier-t
mirhurevid-éier-t
dirhuttrevid-éier-t
sihurevid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrevid-éier-t
duhasrevid-éier-t
hien/si,hatt/ethatrevid-éier-t
mirhaterevid-éier-t
dirhatrevid-éier-t
sihaterevid-éier-t
Futur I
echwäert revid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevid-éier-en
dugéifsrevid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrevid-éier-en
mirgéiferevid-éier-en
dirgéiftrevid-éier-en
sigéiferevid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrevid-éier-t
duhässrevid-éier-t
hien/si,hatt/ethättrevid-éier-t
mirhätterevid-éier-t
dirhättrevid-éier-t
sihätterevid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevid-éier!
Plurielrevid-éier-t!
revid-éier-t
revid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles