E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

revitalis-éier-en revitalisieren (D)révitaliser (F)
Stammformen revitalis-éier-enrevitalis-éier-trevitalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrevitalis-éier-en
durevitalis-éier-s
hien/si,hatt/etrevitalis-éier-t
mirrevitalis-éier-en
dirrevitalis-éier-t
sirevitalis-éier-en
Passé composé
echhurevitalis-éier-t
duhuesrevitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrevitalis-éier-t
mirhurevitalis-éier-t
dirhuttrevitalis-éier-t
sihurevitalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrevitalis-éier-t
duhasrevitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatrevitalis-éier-t
mirhaterevitalis-éier-t
dirhatrevitalis-éier-t
sihaterevitalis-éier-t
Futur I
echwäert revitalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revitalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevitalis-éier-en
dugéifsrevitalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrevitalis-éier-en
mirgéiferevitalis-éier-en
dirgéiftrevitalis-éier-en
sigéiferevitalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrevitalis-éier-t
duhässrevitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättrevitalis-éier-t
mirhätterevitalis-éier-t
dirhättrevitalis-éier-t
sihätterevitalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevitalis-éier!
Plurielrevitalis-éier-t!
revitalis-éier-t
revitalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
devitalis-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles