E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

revolutionnéieren revolutionieren (D)revolutionner (F)
Stammformen revolutionnéierenrevolutionnéiertrevolutionnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten revolutionéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echrevolutionnéieren
durevolutionnéiers
hien/si,hatt/etrevolutionnéiert
mirrevolutionnéieren
dirrevolutionnéiert
sirevolutionnéieren
Passé composé
echhurevolutionnéiert
duhuesrevolutionnéiert
hien/si,hatt/ethuetrevolutionnéiert
mirhurevolutionnéiert
dirhuttrevolutionnéiert
sihurevolutionnéiert
Plus-que-parfait
echhatrevolutionnéiert
duhasrevolutionnéiert
hien/si,hatt/ethatrevolutionnéiert
mirhaterevolutionnéiert
dirhatrevolutionnéiert
sihaterevolutionnéiert
Futur I
echwäert revolutionnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert revolutionnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrevolutionnéieren
dugéifsrevolutionnéieren
hien/si,hatt/etgéifrevolutionnéieren
mirgéiferevolutionnéieren
dirgéiftrevolutionnéieren
sigéiferevolutionnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrevolutionnéiert
duhässrevolutionnéiert
hien/si,hatt/ethättrevolutionnéiert
mirhätterevolutionnéiert
dirhättrevolutionnéiert
sihätterevolutionnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrevolutionnéier!
Plurielrevolutionnéiert!
revolutionnéiert
revolutionnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles