E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ridiculis-éier-en bloß stellen (D)ridiculiser (F)
Stammformen ridiculis-éier-enridiculis-éier-tridiculis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echridiculis-éier-en
duridiculis-éier-s
hien/si,hatt/etridiculis-éier-t
mirridiculis-éier-en
dirridiculis-éier-t
siridiculis-éier-en
Passé composé
echhuridiculis-éier-t
duhuesridiculis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetridiculis-éier-t
mirhuridiculis-éier-t
dirhuttridiculis-éier-t
sihuridiculis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatridiculis-éier-t
duhasridiculis-éier-t
hien/si,hatt/ethatridiculis-éier-t
mirhateridiculis-éier-t
dirhatridiculis-éier-t
sihateridiculis-éier-t
Futur I
echwäert ridiculis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ridiculis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifridiculis-éier-en
dugéifsridiculis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifridiculis-éier-en
mirgéiferidiculis-éier-en
dirgéiftridiculis-éier-en
sigéiferidiculis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättridiculis-éier-t
duhässridiculis-éier-t
hien/si,hatt/ethättridiculis-éier-t
mirhätteridiculis-éier-t
dirhättridiculis-éier-t
sihätteridiculis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierridiculis-éier!
Plurielridiculis-éier-t!
ridiculis-éier-t
ridiculis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles