E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aried-en einreden (D)faire croire (F)
Stammformen aried-enrie-t anage-rie-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echried-en an
duriet-s an
hien/si,hatt/etrie-t an
mirried-en an
dirrie-t an
siried-en an
Pass compos
echhunnage-rie-t
duhuesage-rie-t
hien/si,hatt/ethuetage-rie-t
mirhunnage-rie-t
dirhuttage-rie-t
sihunnage-rie-t
Plus-que-parfait
echhatage-rie-t
duhasage-rie-t
hien/si,hatt/ethatage-rie-t
mirhatenage-rie-t
dirhatage-rie-t
sihatenage-rie-t
Futur I
echwäert aried-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaried-en
dugéifsaried-en
hien/si,hatt/etgéifaried-en
mirgéifenaried-en
dirgéiftaried-en
sigéifenaried-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-rie-t
duhssage-rie-t
hien/si,hatt/ethttage-rie-t
mirhttenage-rie-t
dirhttage-rie-t
sihttenage-rie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriet an!
Plurielrie-t an!
age-rie-t
aried-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausried-enberied-endraried-enerausried-eniwwerried-enried-enuried-enzerried-enzouried-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles