E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

draried-en reinreden (D)intervenir (F)
Stammformen draried-enrie-t drandrage-rie-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echried-en dran
duriet-s dran
hien/si,hatt/etrie-t dran
mirried-en dran
dirrie-t dran
siried-en dran
Pass compos
echhunndrage-rie-t
duhuesdrage-rie-t
hien/si,hatt/ethuetdrage-rie-t
mirhunndrage-rie-t
dirhuttdrage-rie-t
sihunndrage-rie-t
Plus-que-parfait
echhatdrage-rie-t
duhasdrage-rie-t
hien/si,hatt/ethatdrage-rie-t
mirhatendrage-rie-t
dirhatdrage-rie-t
sihatendrage-rie-t
Futur I
echwäert draried-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-rie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdraried-en
dugéifsdraried-en
hien/si,hatt/etgéifdraried-en
mirgéifendraried-en
dirgéiftdraried-en
sigéifendraried-en
Conditionnel Pass compos
echhttdrage-rie-t
duhssdrage-rie-t
hien/si,hatt/ethttdrage-rie-t
mirhttendrage-rie-t
dirhttdrage-rie-t
sihttendrage-rie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriet dran!
Plurielrie-t dran!
drage-rie-t
draried-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aried-enausried-enberied-enerausried-eniwwerried-enried-enuried-enzerried-enzouried-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles