E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerried-en zerreden (D)noyer dans un flot de paroles (F)
Stammformen zerried-enzerrie-tzerrie-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerried-en
duzerriet-s
hien/si,hatt/etzerrie-t
mirzerried-en
dirzerrie-t
sizerried-en
Pass compos
echhunnzerrie-t
duhueszerrie-t
hien/si,hatt/ethuetzerrie-t
mirhunnzerrie-t
dirhuttzerrie-t
sihunnzerrie-t
Plus-que-parfait
echhatzerrie-t
duhaszerrie-t
hien/si,hatt/ethatzerrie-t
mirhatenzerrie-t
dirhatzerrie-t
sihatenzerrie-t
Futur I
echwäert zerried-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerrie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerried-en
dugéifszerried-en
hien/si,hatt/etgéifzerried-en
mirgéifenzerried-en
dirgéiftzerried-en
sigéifenzerried-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerrie-t
duhsszerrie-t
hien/si,hatt/ethttzerrie-t
mirhttenzerrie-t
dirhttzerrie-t
sihttenzerrie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerriet!
Plurielzerrie-t!
zerrie-t
zerried-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aried-enausried-enberied-endraried-enerausried-eniwwerried-enried-enuried-enzouried-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles