E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouried-en zureden (D)
Stammformen zouried-enrie-t zouzouge-rie-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echried-en zou
duriet-s zou
hien/si,hatt/etrie-t zou
mirried-en zou
dirrie-t zou
siried-en zou
Pass compos
echhunnzouge-rie-t
duhueszouge-rie-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-rie-t
mirhunnzouge-rie-t
dirhuttzouge-rie-t
sihunnzouge-rie-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-rie-t
duhaszouge-rie-t
hien/si,hatt/ethatzouge-rie-t
mirhatenzouge-rie-t
dirhatzouge-rie-t
sihatenzouge-rie-t
Futur I
echwäert zouried-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-rie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouried-en
dugéifszouried-en
hien/si,hatt/etgéifzouried-en
mirgéifenzouried-en
dirgéiftzouried-en
sigéifenzouried-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-rie-t
duhsszouge-rie-t
hien/si,hatt/ethttzouge-rie-t
mirhttenzouge-rie-t
dirhttzouge-rie-t
sihttenzouge-rie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriet zou!
Plurielrie-t zou!
zouge-rie-t
zouried-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aried-enausried-enberied-endraried-enerausried-eniwwerried-enried-enuried-enzerried-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles