E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ariicht-en einnrichten (D)amnager, installer (F)
Stammformen ariicht-enriich-t anage-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en an
duriicht-s an
hien/si,hatt/etriich-t an
mirriicht-en an
dirriich-t an
siriicht-en an
Pass compos
echhunnage-riich-t
duhuesage-riich-t
hien/si,hatt/ethuetage-riich-t
mirhunnage-riich-t
dirhuttage-riich-t
sihunnage-riich-t
Plus-que-parfait
echhatage-riich-t
duhasage-riich-t
hien/si,hatt/ethatage-riich-t
mirhatenage-riich-t
dirhatage-riich-t
sihatenage-riich-t
Futur I
echwäert ariicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifariicht-en
dugéifsariicht-en
hien/si,hatt/etgéifariicht-en
mirgéifenariicht-en
dirgéiftariicht-en
sigéifenariicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-riich-t
duhssage-riich-t
hien/si,hatt/ethttage-riich-t
mirhttenage-riich-t
dirhttage-riich-t
sihttenage-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht an!
Plurielriich-t an!
age-riich-t
ariicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles