E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausriicht-en ausrichten (D)obtenir, transmettre qch. qn. qligner (F)
Stammformen ausriicht-enriich-t ausausge-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en aus
duriicht-s aus
hien/si,hatt/etriich-t aus
mirriicht-en aus
dirriich-t aus
siriicht-en aus
Pass compos
echhunnausge-riich-t
duhuesausge-riich-t
hien/si,hatt/ethuetausge-riich-t
mirhunnausge-riich-t
dirhuttausge-riich-t
sihunnausge-riich-t
Plus-que-parfait
echhatausge-riich-t
duhasausge-riich-t
hien/si,hatt/ethatausge-riich-t
mirhatenausge-riich-t
dirhatausge-riich-t
sihatenausge-riich-t
Futur I
echwäert ausriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausriicht-en
dugéifsausriicht-en
hien/si,hatt/etgéifausriicht-en
mirgéifenausriicht-en
dirgéiftausriicht-en
sigéifenausriicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-riich-t
duhssausge-riich-t
hien/si,hatt/ethttausge-riich-t
mirhttenausge-riich-t
dirhttausge-riich-t
sihttenausge-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht aus!
Plurielriich-t aus!
ausge-riich-t
ausriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles