E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėnnerriicht-en unterrichten (D)enseigner, instruire (F)
Stammformen ėnnerriicht-enėnnerriich-tėnnerriich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ėnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echėnnerriicht-en
duėnnerriicht-s
hien/si,hatt/etėnnerriich-t
mirėnnerriicht-en
dirėnnerriich-t
siėnnerriicht-en
Passé composé
echhunnėnnerriich-t
duhuesėnnerriich-t
hien/si,hatt/ethuetėnnerriich-t
mirhunnėnnerriich-t
dirhuttėnnerriich-t
sihunnėnnerriich-t
Plus-que-parfait
echhatėnnerriich-t
duhasėnnerriich-t
hien/si,hatt/ethatėnnerriich-t
mirhatenėnnerriich-t
dirhatėnnerriich-t
sihatenėnnerriich-t
Futur I
echwäert ėnnerriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėnnerriich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėnnerriicht-en
dugéifsėnnerriicht-en
hien/si,hatt/etgéifėnnerriicht-en
mirgéifenėnnerriicht-en
dirgéiftėnnerriicht-en
sigéifenėnnerriicht-en
Conditionnel Passé composé
echhättėnnerriich-t
duhässėnnerriich-t
hien/si,hatt/ethättėnnerriich-t
mirhättenėnnerriich-t
dirhättėnnerriich-t
sihättenėnnerriich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierėnnerriicht!
Plurielėnnerriich-t!
ėnnerriich-t
ėnnerriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles