E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hiriicht-en hinrichten (D)excuter (F)
Stammformen hiriicht-enriich-t hinhige-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (hin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en hin
duriicht-s hin
hien/si,hatt/etriich-t hin
mirriicht-en hin
dirriich-t hin
siriicht-en hin
Pass compos
echhunnhige-riich-t
duhueshige-riich-t
hien/si,hatt/ethuethige-riich-t
mirhunnhige-riich-t
dirhutthige-riich-t
sihunnhige-riich-t
Plus-que-parfait
echhathige-riich-t
duhashige-riich-t
hien/si,hatt/ethathige-riich-t
mirhatenhige-riich-t
dirhathige-riich-t
sihatenhige-riich-t
Futur I
echwäert hiriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hige-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhiriicht-en
dugéifshiriicht-en
hien/si,hatt/etgéifhiriicht-en
mirgéifenhiriicht-en
dirgéifthiriicht-en
sigéifenhiriicht-en
Conditionnel Pass compos
echhtthige-riich-t
duhsshige-riich-t
hien/si,hatt/ethtthige-riich-t
mirhttenhige-riich-t
dirhtthige-riich-t
sihttenhige-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht hin!
Plurielriich-t hin!
hige-riich-t
hiriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles