E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofriicht-en abbauen (D)dmonter (F)
Stammformen ofriicht-enriich-t ofofge-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en of
duriicht-s of
hien/si,hatt/etriich-t of
mirriicht-en of
dirriich-t of
siriicht-en of
Pass compos
echhunnofge-riich-t
duhuesofge-riich-t
hien/si,hatt/ethuetofge-riich-t
mirhunnofge-riich-t
dirhuttofge-riich-t
sihunnofge-riich-t
Plus-que-parfait
echhatofge-riich-t
duhasofge-riich-t
hien/si,hatt/ethatofge-riich-t
mirhatenofge-riich-t
dirhatofge-riich-t
sihatenofge-riich-t
Futur I
echwäert ofriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofriicht-en
dugéifsofriicht-en
hien/si,hatt/etgéifofriicht-en
mirgéifenofriicht-en
dirgéiftofriicht-en
sigéifenofriicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-riich-t
duhssofge-riich-t
hien/si,hatt/ethttofge-riich-t
mirhttenofge-riich-t
dirhttofge-riich-t
sihttenofge-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht of!
Plurielriich-t of!
ofge-riich-t
ofriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles