E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uriicht-en anrichten (D)causer, prparer (F)
Stammformen uriicht-enriich-t unuge-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en un
duriicht-s un
hien/si,hatt/etriich-t un
mirriicht-en un
dirriich-t un
siriicht-en un
Pass compos
echhunnuge-riich-t
duhuesuge-riich-t
hien/si,hatt/ethuetuge-riich-t
mirhunnuge-riich-t
dirhuttuge-riich-t
sihunnuge-riich-t
Plus-que-parfait
echhatuge-riich-t
duhasuge-riich-t
hien/si,hatt/ethatuge-riich-t
mirhatenuge-riich-t
dirhatuge-riich-t
sihatenuge-riich-t
Futur I
echwäert uriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuriicht-en
dugéifsuriicht-en
hien/si,hatt/etgéifuriicht-en
mirgéifenuriicht-en
dirgéifturiicht-en
sigéifenuriicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-riich-t
duhssuge-riich-t
hien/si,hatt/ethttuge-riich-t
mirhttenuge-riich-t
dirhttuge-riich-t
sihttenuge-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht un!
Plurielriich-t un!
uge-riich-t
uriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles