E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verriicht-en verrichten (D)accomplir (F)
Stammformen verriicht-enverriich-tverriich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverriicht-en
duverriicht-s
hien/si,hatt/etverriich-t
mirverriicht-en
dirverriich-t
siverriicht-en
Pass compos
echhuverriich-t
duhuesverriich-t
hien/si,hatt/ethuetverriich-t
mirhuverriich-t
dirhuttverriich-t
sihuverriich-t
Plus-que-parfait
echhatverriich-t
duhasverriich-t
hien/si,hatt/ethatverriich-t
mirhateverriich-t
dirhatverriich-t
sihateverriich-t
Futur I
echwäert verriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verriich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverriicht-en
dugéifsverriicht-en
hien/si,hatt/etgéifverriicht-en
mirgéifeverriicht-en
dirgéiftverriicht-en
sigéifeverriicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttverriich-t
duhssverriich-t
hien/si,hatt/ethttverriich-t
mirhätteverriich-t
dirhttverriich-t
sihätteverriich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverriicht!
Plurielverriich-t!
verriich-t
verriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles