E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouriicht-en zurichten (D)prparer, abmer, charper (F)
Stammformen zouriicht-enriich-t zouzouge-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en zou
duriicht-s zou
hien/si,hatt/etriich-t zou
mirriicht-en zou
dirriich-t zou
siriicht-en zou
Pass compos
echhunnzouge-riich-t
duhueszouge-riich-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-riich-t
mirhunnzouge-riich-t
dirhuttzouge-riich-t
sihunnzouge-riich-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-riich-t
duhaszouge-riich-t
hien/si,hatt/ethatzouge-riich-t
mirhatenzouge-riich-t
dirhatzouge-riich-t
sihatenzouge-riich-t
Futur I
echwäert zouriicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouriicht-en
dugéifszouriicht-en
hien/si,hatt/etgéifzouriicht-en
mirgéifenzouriicht-en
dirgéiftzouriicht-en
sigéifenzouriicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-riich-t
duhsszouge-riich-t
hien/si,hatt/ethttzouge-riich-t
mirhttenzouge-riich-t
dirhttzouge-riich-t
sihttenzouge-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht zou!
Plurielriich-t zou!
zouge-riich-t
zouriicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enriicht-enuriicht-enverriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles