E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

riicht-en richten (D)juger, rgler (F)
Stammformen riicht-enriich-tge-riich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echriicht-en
duriicht-s
hien/si,hatt/etriich-t
mirriicht-en
dirriich-t
siriicht-en
Pass compos
echhuge-riich-t
duhuesge-riich-t
hien/si,hatt/ethuetge-riich-t
mirhuge-riich-t
dirhuttge-riich-t
sihuge-riich-t
Plus-que-parfait
echhatge-riich-t
duhasge-riich-t
hien/si,hatt/ethatge-riich-t
mirhatege-riich-t
dirhatge-riich-t
sihatege-riich-t
Futur I
echwäert riicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-riich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifriicht-en
dugéifsriicht-en
hien/si,hatt/etgéifriicht-en
mirgéiferiicht-en
dirgéiftriicht-en
sigéiferiicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-riich-t
duhssge-riich-t
hien/si,hatt/ethttge-riich-t
mirhättege-riich-t
dirhttge-riich-t
sihättege-riich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriicht!
Plurielriich-t!
ge-riich-t
riicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ariicht-enausriicht-enberiicht-ennnerriicht-enhiriicht-enofriicht-enopriicht-enuriicht-enverriicht-enzouriicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles