E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beriselen berieseln (D)distraire (F)
Stammformen beriselenberiseltberiselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echberiselen
duberisels
hien/si,hatt/etberiselt
mirberiselen
dirberiselt
siberiselen
Pass compos
echhuberiselt
duhuesberiselt
hien/si,hatt/ethuetberiselt
mirhuberiselt
dirhuttberiselt
sihuberiselt
Plus-que-parfait
echhatberiselt
duhasberiselt
hien/si,hatt/ethatberiselt
mirhateberiselt
dirhatberiselt
sihateberiselt
Futur I
echwäert beriselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beriselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberiselen
dugéifsberiselen
hien/si,hatt/etgéifberiselen
mirgéifeberiselen
dirgéiftberiselen
sigéifeberiselen
Conditionnel Pass compos
echhttberiselt
duhssberiselt
hien/si,hatt/ethttberiselt
mirhätteberiselt
dirhttberiselt
sihätteberiselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberisel!
Plurielberiselt!
beriselt
beriselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles