E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

riskéieren riskieren (D)risquer (F)
Stammformen riskéierenriskéiertriskéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echriskéieren
duriskéiers
hien/si,hatt/etriskéiert
mirriskéieren
dirriskéiert
siriskéieren
Passé composé
echhuriskéiert
duhuesriskéiert
hien/si,hatt/ethuetriskéiert
mirhuriskéiert
dirhuttriskéiert
sihuriskéiert
Plus-que-parfait
echhatriskéiert
duhasriskéiert
hien/si,hatt/ethatriskéiert
mirhateriskéiert
dirhatriskéiert
sihateriskéiert
Futur I
echwäert riskéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert riskéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifriskéieren
dugéifsriskéieren
hien/si,hatt/etgéifriskéieren
mirgéiferiskéieren
dirgéiftriskéieren
sigéiferiskéieren
Conditionnel Passé composé
echhättriskéiert
duhässriskéiert
hien/si,hatt/ethättriskéiert
mirhätteriskéiert
dirhättriskéiert
sihätteriskéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierriskéier!
Plurielriskéiert!
riskéiert
riskéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles