E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmbréngen umbringen (D)tuer (F)to knock off (E)
Stammformen ëmbréngenbréngt ëmëmbruecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten nach fällt regional das oft weg: bruet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echbréngen ëm
dubréngs ëm
hien/si,hatt/etbréngt ëm
mirbréngen ëm
dirbréngt ëm
sibréngen ëm
Prétérit
echbruecht ëm
dubruechts ëm
hien/si,hatt/etbruecht ëm
mirbruechten ëm
dirbruecht ëm
sibruechten ëm
Passé composé
echhunnëmbruecht
duhuesëmbruecht
hien/si,hatt/ethuetëmbruecht
mirhunnëmbruecht
dirhuttëmbruecht
sihunnëmbruecht
Plus-que-parfait
echhatëmbruecht
duhasëmbruecht
hien/si,hatt/ethatëmbruecht
mirhatenëmbruecht
dirhatëmbruecht
sihatenëmbruecht
Futur I
echwäert ëmbréngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmbruecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*bréicht ëm
du*bréichts ëm
hien/si,hatt/et*bréich ëm
mir*bréichen ëm
dir*bréicht ëm
si*bréichen ëm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmbréngen
dugéifsëmbréngen
hien/si,hatt/etgéifëmbréngen
mirgéifenëmbréngen
dirgéiftëmbréngen
sigéifenëmbréngen
Conditionnel Passé composé
echhättëmbruecht
duhässëmbruecht
hien/si,hatt/ethättëmbruecht
mirhättenëmbruecht
dirhättëmbruecht
sihättenëmbruecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbréng ëm!
Plurielbréngt ëm!
ëmbruecht
ëmbréngen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abréngenbäibréngenbréngenduerchbréngenënnerbréngenerabréngenerausbréngenerbäibréngenerëmbréngeneriwwerbréngenerofbréngeneropbréngenervirbréngenewechbréngenfortbréngenhannerbréngenhanneschtbréngeniwwerbréngenmatbréngennobréngenofbréngenopbréngenverbréngenvirbréngenzeréckbréngen
Remarquen (intern)
bruechts oder bruechs, bréichts oder bréichs?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles