E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aritzen einritzen (D)graver (F)
Stammformen aritzenritzt anageritzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante artzen
Indikativ Aktiv
Prsent
echritzen an
duritz an
hien/si,hatt/etritzt an
mirritzen an
dirritzt an
siritzen an
Pass compos
echhunnageritzt
duhuesageritzt
hien/si,hatt/ethuetageritzt
mirhunnageritzt
dirhuttageritzt
sihunnageritzt
Plus-que-parfait
echhatageritzt
duhasageritzt
hien/si,hatt/ethatageritzt
mirhatenageritzt
dirhatageritzt
sihatenageritzt
Futur I
echwäert aritzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageritzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaritzen
dugéifsaritzen
hien/si,hatt/etgéifaritzen
mirgéifenaritzen
dirgéiftaritzen
sigéifenaritzen
Conditionnel Pass compos
echhttageritzt
duhssageritzt
hien/si,hatt/ethttageritzt
mirhttenageritzt
dirhttageritzt
sihttenageritzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierritz an!
Plurielritzt an!
ageritzt
aritzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles