E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rochéieren
Stammformen rochéierenrochéiertrochéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrochéieren
durochéiers
hien/si,hatt/etrochéiert
mirrochéieren
dirrochéiert
sirochéieren
Passé composé
echhurochéiert
duhuesrochéiert
hien/si,hatt/ethuetrochéiert
mirhurochéiert
dirhuttrochéiert
sihurochéiert
Plus-que-parfait
echhatrochéiert
duhasrochéiert
hien/si,hatt/ethatrochéiert
mirhaterochéiert
dirhatrochéiert
sihaterochéiert
Futur I
echwäert rochéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rochéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrochéieren
dugéifsrochéieren
hien/si,hatt/etgéifrochéieren
mirgéiferochéieren
dirgéiftrochéieren
sigéiferochéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrochéiert
duhässrochéiert
hien/si,hatt/ethättrochéiert
mirhätterochéiert
dirhättrochéiert
sihätterochéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrochéier!
Plurielrochéiert!
rochéiert
rochéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles