E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rod-en raten (D)conseiller, deviner (F)counsel, guess (E)
Stammformen rod-enro-tge-rod-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. p. Sg.: du rits, hie rit
Indikativ Aktiv
Prsent
echrod-en
duroot-s
hien/si,hatt/etro-t
mirrod-en
dirro-t
sirod-en
Pass compos
echhuge-rod-en
duhuesge-rod-en
hien/si,hatt/ethuetge-rod-en
mirhuge-rod-en
dirhuttge-rod-en
sihuge-rod-en
Plus-que-parfait
echhatge-rod-en
duhasge-rod-en
hien/si,hatt/ethatge-rod-en
mirhatege-rod-en
dirhatge-rod-en
sihatege-rod-en
Futur I
echwäert rod-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rod-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrod-en
dugéifsrod-en
hien/si,hatt/etgéifrod-en
mirgéiferod-en
dirgéiftrod-en
sigéiferod-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-rod-en
duhssge-rod-en
hien/si,hatt/ethttge-rod-en
mirhättege-rod-en
dirhttge-rod-en
sihättege-rod-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrot!
Plurielro-t!
ge-rod-en
rod-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berod-eneragerod-en gerod-enofrod-enurod-enverrod-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles