E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

roden raten (D)conseiller, deviner (F)counsel, guess (E)
Stammformen rodenritgeroden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. P. Sg.: du roots, hie root
Indikativ Aktiv
Prsent
echroden
durits
hien/si,hatt/etrit
mirroden
dirrot
siroden
Pass compos
echhugeroden
duhuesgeroden
hien/si,hatt/ethuetgeroden
mirhugeroden
dirhuttgeroden
sihugeroden
Plus-que-parfait
echhatgeroden
duhasgeroden
hien/si,hatt/ethatgeroden
mirhategeroden
dirhatgeroden
sihategeroden
Futur I
echwäert roden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geroden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifroden
dugéifsroden
hien/si,hatt/etgéifroden
mirgéiferoden
dirgéiftroden
sigéiferoden
Conditionnel Pass compos
echhttgeroden
duhssgeroden
hien/si,hatt/ethttgeroden
mirhättegeroden
dirhttgeroden
sihättegeroden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrot!
Plurielrot!
geroden
roden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berodenerageroden gerodenofrodenurodenverroden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles