E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

arod-éier-en einfahren (D)roder (F)
Stammformen arod-éier-enrod-éier-t anarod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrod-éier-en an
durod-éier-s an
hien/si,hatt/etrod-éier-t an
mirrod-éier-en an
dirrod-éier-t an
sirod-éier-en an
Passé composé
echhunnarod-éier-t
duhuesarod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetarod-éier-t
mirhunnarod-éier-t
dirhuttarod-éier-t
sihunnarod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatarod-éier-t
duhasarod-éier-t
hien/si,hatt/ethatarod-éier-t
mirhatenarod-éier-t
dirhatarod-éier-t
sihatenarod-éier-t
Futur I
echwäert arod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarod-éier-en
dugéifsarod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifarod-éier-en
mirgéifenarod-éier-en
dirgéiftarod-éier-en
sigéifenarod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättarod-éier-t
duhässarod-éier-t
hien/si,hatt/ethättarod-éier-t
mirhättenarod-éier-t
dirhättarod-éier-t
sihättenarod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrod-éier an!
Plurielrod-éier-t an!
arod-éier-t
arod-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rod-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles