E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rodéieren einfahren (D)roder (F)
Stammformen rodéierenrodéiertrodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrodéieren
durodéiers
hien/si,hatt/etrodéiert
mirrodéieren
dirrodéiert
sirodéieren
Passé composé
echhurodéiert
duhuesrodéiert
hien/si,hatt/ethuetrodéiert
mirhurodéiert
dirhuttrodéiert
sihurodéiert
Plus-que-parfait
echhatrodéiert
duhasrodéiert
hien/si,hatt/ethatrodéiert
mirhaterodéiert
dirhatrodéiert
sihaterodéiert
Futur I
echwäert rodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrodéieren
dugéifsrodéieren
hien/si,hatt/etgéifrodéieren
mirgéiferodéieren
dirgéiftrodéieren
sigéiferodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrodéiert
duhässrodéiert
hien/si,hatt/ethättrodéiert
mirhätterodéiert
dirhättrodéiert
sihätterodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrodéier!
Plurielrodéiert!
rodéiert
rodéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arodéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles