E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rod-éier-en einfahren (D)roder (F)
Stammformen rod-éier-enrod-éier-trod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrod-éier-en
durod-éier-s
hien/si,hatt/etrod-éier-t
mirrod-éier-en
dirrod-éier-t
sirod-éier-en
Passé composé
echhurod-éier-t
duhuesrod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrod-éier-t
mirhurod-éier-t
dirhuttrod-éier-t
sihurod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrod-éier-t
duhasrod-éier-t
hien/si,hatt/ethatrod-éier-t
mirhaterod-éier-t
dirhatrod-éier-t
sihaterod-éier-t
Futur I
echwäert rod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrod-éier-en
dugéifsrod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrod-éier-en
mirgéiferod-éier-en
dirgéiftrod-éier-en
sigéiferod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrod-éier-t
duhässrod-éier-t
hien/si,hatt/ethättrod-éier-t
mirhätterod-éier-t
dirhättrod-éier-t
sihätterod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrod-éier!
Plurielrod-éier-t!
rod-éier-t
rod-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arod-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles