E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerrompelen berrumpeln (D)prendre qn. au dpourvu (F)
Stammformen iwwerrompeleniwwerrompeltiwwerrompelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerrompelen
duiwwerrompels
hien/si,hatt/etiwwerrompelt
miriwwerrompelen
diriwwerrompelt
siiwwerrompelen
Pass compos
echhunniwwerrompelt
duhuesiwwerrompelt
hien/si,hatt/ethuetiwwerrompelt
mirhunniwwerrompelt
dirhuttiwwerrompelt
sihunniwwerrompelt
Plus-que-parfait
echhatiwwerrompelt
duhasiwwerrompelt
hien/si,hatt/ethatiwwerrompelt
mirhateniwwerrompelt
dirhatiwwerrompelt
sihateniwwerrompelt
Futur I
echwäert iwwerrompelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrompelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerrompelen
dugéifsiwwerrompelen
hien/si,hatt/etgéifiwwerrompelen
mirgéifeniwwerrompelen
dirgéiftiwwerrompelen
sigéifeniwwerrompelen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerrompelt
duhssiwwerrompelt
hien/si,hatt/ethttiwwerrompelt
mirhtteniwwerrompelt
dirhttiwwerrompelt
sihtteniwwerrompelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerrompel!
Plurieliwwerrompelt!
iwwerrompelt
iwwerrompelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verrompelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles