E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ronschelen
Stammformen ronschelenronscheltgeronschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echronschelen
duronschels
hien/si,hatt/etronschelt
mirronschelen
dirronschelt
sironschelen
Pass compos
echhugeronschelt
duhuesgeronschelt
hien/si,hatt/ethuetgeronschelt
mirhugeronschelt
dirhuttgeronschelt
sihugeronschelt
Plus-que-parfait
echhatgeronschelt
duhasgeronschelt
hien/si,hatt/ethatgeronschelt
mirhategeronschelt
dirhatgeronschelt
sihategeronschelt
Futur I
echwäert ronschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geronschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifronschelen
dugéifsronschelen
hien/si,hatt/etgéifronschelen
mirgéiferonschelen
dirgéiftronschelen
sigéiferonschelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeronschelt
duhssgeronschelt
hien/si,hatt/ethttgeronschelt
mirhättegeronschelt
dirhttgeronschelt
sihättegeronschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierronschel!
Plurielronschelt!
geronschelt
ronschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles