E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rot-éier-en rotieren (D)tourner (F)
Stammformen rot-éier-enrot-éier-trot-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrot-éier-en
durot-éier-s
hien/si,hatt/etrot-éier-t
mirrot-éier-en
dirrot-éier-t
sirot-éier-en
Passé composé
echhurot-éier-t
duhuesrot-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrot-éier-t
mirhurot-éier-t
dirhuttrot-éier-t
sihurot-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrot-éier-t
duhasrot-éier-t
hien/si,hatt/ethatrot-éier-t
mirhaterot-éier-t
dirhatrot-éier-t
sihaterot-éier-t
Futur I
echwäert rot-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rot-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrot-éier-en
dugéifsrot-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrot-éier-en
mirgéiferot-éier-en
dirgéiftrot-éier-en
sigéiferot-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrot-éier-t
duhässrot-éier-t
hien/si,hatt/ethättrot-éier-t
mirhätterot-éier-t
dirhättrot-éier-t
sihätterot-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrot-éier!
Plurielrot-éier-t!
rot-éier-t
rot-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles