E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rotzen rotzen (D)glavioter (F)
Stammformen rotzenrotztgerotzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrotzen
durotz
hien/si,hatt/etrotzt
mirrotzen
dirrotzt
sirotzen
Pass compos
echhugerotzt
duhuesgerotzt
hien/si,hatt/ethuetgerotzt
mirhugerotzt
dirhuttgerotzt
sihugerotzt
Plus-que-parfait
echhatgerotzt
duhasgerotzt
hien/si,hatt/ethatgerotzt
mirhategerotzt
dirhatgerotzt
sihategerotzt
Futur I
echwäert rotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrotzen
dugéifsrotzen
hien/si,hatt/etgéifrotzen
mirgéiferotzen
dirgéiftrotzen
sigéiferotzen
Conditionnel Pass compos
echhttgerotzt
duhssgerotzt
hien/si,hatt/ethttgerotzt
mirhättegerotzt
dirhttgerotzt
sihättegerotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrotz!
Plurielrotzt!
gerotzt
rotzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles