E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rotz-en rotzen (D)glavioter (F)
Stammformen rotz-enrotz-tge-rotz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrotz-en
durotz
hien/si,hatt/etrotz-t
mirrotz-en
dirrotz-t
sirotz-en
Pass compos
echhuge-rotz-t
duhuesge-rotz-t
hien/si,hatt/ethuetge-rotz-t
mirhuge-rotz-t
dirhuttge-rotz-t
sihuge-rotz-t
Plus-que-parfait
echhatge-rotz-t
duhasge-rotz-t
hien/si,hatt/ethatge-rotz-t
mirhatege-rotz-t
dirhatge-rotz-t
sihatege-rotz-t
Futur I
echwäert rotz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-rotz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrotz-en
dugéifsrotz-en
hien/si,hatt/etgéifrotz-en
mirgéiferotz-en
dirgéiftrotz-en
sigéiferotz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-rotz-t
duhssge-rotz-t
hien/si,hatt/ethttge-rotz-t
mirhättege-rotz-t
dirhttge-rotz-t
sihättege-rotz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrotz!
Plurielrotz-t!
ge-rotz-t
rotz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles