E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rouen ruhen (D)se reposer (F)
Stammformen rouenroutgerout
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrouen
durous
hien/si,hatt/etrout
mirrouen
dirrout
sirouen
Pass compos
echhugerout
duhuesgerout
hien/si,hatt/ethuetgerout
mirhugerout
dirhuttgerout
sihugerout
Plus-que-parfait
echhatgerout
duhasgerout
hien/si,hatt/ethatgerout
mirhategerout
dirhatgerout
sihategerout
Futur I
echwäert rouen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerout hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrouen
dugéifsrouen
hien/si,hatt/etgéifrouen
mirgéiferouen
dirgéiftrouen
sigéiferouen
Conditionnel Pass compos
echhttgerout
duhssgerout
hien/si,hatt/ethttgerout
mirhättegerout
dirhttgerout
sihättegerout
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrou!
Plurielrout!
gerout
rouen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrouenberouen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles