E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derout-éier-en verwirren (D)dérouter (F)
Stammformen derout-éier-enderout-éier-tderout-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echderout-éier-en
duderout-éier-s
hien/si,hatt/etderout-éier-t
mirderout-éier-en
dirderout-éier-t
siderout-éier-en
Passé composé
echsinnderout-éier-t
dubassderout-éier-t
hien/si,hatt/etassderout-éier-t
mirsinnderout-éier-t
dirsiddderout-éier-t
sisinnderout-éier-t
Plus-que-parfait
echwarderout-éier-t
duwaarsderout-éier-t
hien/si,hatt/etwarderout-éier-t
mirwarenderout-éier-t
dirwaartderout-éier-t
siwarenderout-éier-t
Futur I
echwäert derout-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derout-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderout-éier-en
dugéifsderout-éier-en
hien/si,hatt/etgéifderout-éier-en
mirgéifenderout-éier-en
dirgéiftderout-éier-en
sigéifenderout-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierderout-éier-t
duwiersderout-éier-t
hien/si,hatt/etwierderout-éier-t
mirwierenderout-éier-t
dirwiertderout-éier-t
siwierenderout-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierderout-éier!
Plurielderout-éier-t!
derout-éier-t
derout-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles