E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerrubbelen
Stammformen iwwerrubbeleniwwerrubbeltiwwerrubbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerrubbelen
duiwwerrubbels
hien/si,hatt/etiwwerrubbelt
miriwwerrubbelen
diriwwerrubbelt
siiwwerrubbelen
Pass compos
echhunniwwerrubbelt
duhuesiwwerrubbelt
hien/si,hatt/ethuetiwwerrubbelt
mirhunniwwerrubbelt
dirhuttiwwerrubbelt
sihunniwwerrubbelt
Plus-que-parfait
echhatiwwerrubbelt
duhasiwwerrubbelt
hien/si,hatt/ethatiwwerrubbelt
mirhateniwwerrubbelt
dirhatiwwerrubbelt
sihateniwwerrubbelt
Futur I
echwäert iwwerrubbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrubbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerrubbelen
dugéifsiwwerrubbelen
hien/si,hatt/etgéifiwwerrubbelen
mirgéifeniwwerrubbelen
dirgéiftiwwerrubbelen
sigéifeniwwerrubbelen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerrubbelt
duhssiwwerrubbelt
hien/si,hatt/ethttiwwerrubbelt
mirhtteniwwerrubbelt
dirhttiwwerrubbelt
sihtteniwwerrubbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerrubbel!
Plurieliwwerrubbelt!
iwwerrubbelt
iwwerrubbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rubbelenverrubbelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles