E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ruckelen ruckeln (D)tressaillir (F)
Stammformen ruckelenruckeltgeruckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echruckelen
duruckels
hien/si,hatt/etruckelt
mirruckelen
dirruckelt
siruckelen
Pass compos
echhugeruckelt
duhuesgeruckelt
hien/si,hatt/ethuetgeruckelt
mirhugeruckelt
dirhuttgeruckelt
sihugeruckelt
Plus-que-parfait
echhatgeruckelt
duhasgeruckelt
hien/si,hatt/ethatgeruckelt
mirhategeruckelt
dirhatgeruckelt
sihategeruckelt
Futur I
echwäert ruckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geruckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifruckelen
dugéifsruckelen
hien/si,hatt/etgéifruckelen
mirgéiferuckelen
dirgéiftruckelen
sigéiferuckelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeruckelt
duhssgeruckelt
hien/si,hatt/ethttgeruckelt
mirhättegeruckelt
dirhttgeruckelt
sihättegeruckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierruckel!
Plurielruckelt!
geruckelt
ruckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles