E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rueden
Stammformen ruedenruetgeruet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrueden
duruets
hien/si,hatt/etruet
mirrueden
dirruet
sirueden
Pass compos
echhugeruet
duhuesgeruet
hien/si,hatt/ethuetgeruet
mirhugeruet
dirhuttgeruet
sihugeruet
Plus-que-parfait
echhatgeruet
duhasgeruet
hien/si,hatt/ethatgeruet
mirhategeruet
dirhatgeruet
sihategeruet
Futur I
echwäert rueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geruet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrueden
dugéifsrueden
hien/si,hatt/etgéifrueden
mirgéiferueden
dirgéiftrueden
sigéiferueden
Conditionnel Pass compos
echhttgeruet
duhssgeruet
hien/si,hatt/ethttgeruet
mirhättegeruet
dirhttgeruet
sihättegeruet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierruet!
Plurielruet!
geruet
rueden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles