E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbiruffen herbeirufen (D)appeler, hler (F)
Stammformen erbiruffenrifft erbierbigeruff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echruffen erbi
duriffs erbi
hien/si,hatt/etrifft erbi
mirruffen erbi
dirrufft erbi
siruffen erbi
Pass compos
echhunnerbigeruff
duhueserbigeruff
hien/si,hatt/ethueterbigeruff
mirhunnerbigeruff
dirhutterbigeruff
sihunnerbigeruff
Plus-que-parfait
echhaterbigeruff
duhaserbigeruff
hien/si,hatt/ethaterbigeruff
mirhatenerbigeruff
dirhaterbigeruff
sihatenerbigeruff
Futur I
echwäert erbiruffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigeruff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*riff erbi
du*riffs erbi
hien/si,hatt/et*riff erbi
mir*riffen erbi
dir*rifft erbi
si*riffen erbi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbiruffen
dugéifserbiruffen
hien/si,hatt/etgéiferbiruffen
mirgéifenerbiruffen
dirgéifterbiruffen
sigéifenerbiruffen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigeruff
duhsserbigeruff
hien/si,hatt/ethtterbigeruff
mirhttenerbigeruff
dirhtterbigeruff
sihttenerbigeruff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierruff erbi!
Plurielrufft erbi!
erbigeruff
erbiruffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aberuffen ausruffenberuffendertschentruffeneraruffenerausruffennoruffenofruffenopruffenruffenuruffenzerckruffenzouruffen
Remarquen (intern)
rif, rifs …?; Konunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles